הדר זכרון

English

לעמוד הבית

בשנים 2013-2002 נרצחו ונהרגו לפחות 18 נשים ולפחות 15 גברים בנשק אבטחה במרחב הפרטי או על רקע משפחתי. בשנת 2014, לראשונה מזה לפחות 11 שנים, לא נרצח ולא נהרג אף אדם במרחב הפרטי על ידי מאבטח באמצעות נשק אבטחה.

אסתר פייגנבאום ז"ל, נרצחה בשנת 2002 על ידי בנה המאבטח. בת 55 הייתה במותה. לא ידועים לנו פרטים נוספים.

אילנה לוי ז"ל, נרצחה בתל אביב בחודש ינואר 2003 על ידי בן זוגה לשעבר שעבד כמאבטח, ככל הנראה לאחר שסירבה להמשיך ולהתראות איתו.  בת 44 הייתה במותה. היורה התאבד בירייה.

ליאורה בקשי ז"ל, נרצחה בערד חודש מרץ 2003 על ידי בעלה שעבד כמאבטח בבית ספר בעיר. בת 25 הייתה במותה. חקירת המשטרה העלתה שבין בני הזוג שרר מתח, וכי הרצח ככל הנראה תוכנן על ידי היורה מראש. היורה התאבד ביריה.

טייקו-קרן היילו ז"ל, נרצחה בתל אביב בחודש אפריל 2003 על ידי חברהּ שעבד כמאבטח בקניון רמת אביב, בת 26 הייתה במותה. חקירת המשטרה העלתה שהמאבטח ירה בטייקו קרן 7 כדורים בזמן שישנה, הואיל וחשב שהיא רוצה לנתק את הקשר איתו. לאחר הירי ניסה היורה להתאבד, אך נותר בחיים. בית המשפט הרשיע אותו ברצח בכוונה תחילה.

אנה (אילנה) דשקביץ ז"ל, נהרגה בחודש יוני 2003 לאחר שנורתה מאקדח בו החזיק בעלה במסגרת עבודתו כמאבטח. בת 29 הייתה במותה. בית המשפט המחוזי בתל אביב זיכה את המאבטח מאישום בהריגה, וקבע שדשקביץ ז"ל ירתה ירי בלתי מכוון אשר נטל את חייה.

וארקאנש (טגין) אבוהיי ז"ל, בת 52 במותה ובנה, גדעון אבוהיי ז"ל, בן 29 במותו, נרצחו בעפולה בחודש אוגוסט 2004 עם הקייס טסמה מולוגטה ז"ל. היורה, אחיו למחצה של גדעון ובנה של וארקאנש, אשר עבד כמאבטח בעפולה, ירה בשלושה ככל הנראה בשל מערכת יחסים עכורה עם אחיו המנוח, וניסה להתאבד. כתוצאה מהירי נפצעו אנשים נוספים, ביניהם בן השכנים ואחיו של היורה. נגד היורה הוגש כתב אישום בגין רצח השלושה ובגין נסיון רצח ארבעה אנשים נוספים, אך לא ידועים לנו פרטים נוספים. 

שלי מיכאלוב ז"ל, נרצחה במגדל העמק בחודש ספטמבר 2004, בהיותה בת 33 שנים, לאחר שביקשה להתגרש מבעלה שעבד כשומר במפעל. מכתב האישום עולה כי היורה ירה בשלי ובחברהּ לאחר שהתעמת איתם, אך זה האחרון הצליח להמלט. היורה הואשם ברצח ובנסיון לרצח, אך ועדה פסיכיאטרית קבעה כי אינו כשיר לעמוד לדין וההליך הופסק.

אריאל פרמוט ז"ל, נהרג באילת בחודש נובמבר 2004, בהיותו בן 24 שנים. אריאל, היורה ושותף נוסף בדירתם עבדו כמאבטחים. באחד הערבים, כאשר השאיר אחד מהם את אקדחו בסלון, השתמש בו היורה וירה כדור שפגע באריאל וגרם למותו. היורה הורשע בהריגה ונגזרו עליו 30 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי הוריו של אריאל. השותף שהחזיק באקדח הורשע במעשה פזיזות ברשלנות בנשק, ונגזרו עליו 6 חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות ומאסר על תנאי.

זרו וובלום ז"ל, נרצחה בירושלים בחודש ינואר 2005, בת 24 הייתה במותה. מחקירת המשטרה עלה כי בן זוגה, שעבד כמאבטח, ירה בה באמצעות אקדח בו החזיק לצורך עבודתו בחברת שמירה על רקע רצונה להפרד ממנו. לאחר הירי – התאבד בירייה.

יעקב פרדג'ב ז"ל, נורה ונהרג בתל אביב בחודש פברואר 2006 על ידי מאבטחת שהגיעה למסיבה במסעדה כשהיא נושאת עמה את האקדח ששימש אותה לצורך עבודתה. לאחר המסיבה התפתח דין ודברים בין פרדג'ב המנוח למאבטחת, וזו ירתה במצחו. בית המשפט הרשיע את המאבטחת בהריגה ונגזרו עליה 6 שנות מאסר, מתוכן 4.5 שנים לריצוי בפועל.

גלינה פלאדייב ז"ל, נרצחה בדימונה בחודש פברואר 2006 על ידי בן זוגה שעבד כמאבטח. בת 54 הייתה במותה. מחקירת המשטרה עלה כי היורה איים על פלאדייב ז"ל לאחר שזו ביקשה לעזוב אותו, אך היא לא ייחסה לאיומים אלה חשיבות רבה. לאחר שרצח את פלאדייב, התאבד היורה ביריה.

שני עובדי חברת שמירה ששמם לא ידוע נרצחו בירושלים בחודש יוני 2007 על ידי עמית לעבודה, ככל הנראה על רקע סכסוך כספי. לא פורסמו פרטים נוספים. יהא זכרם ברוך.

בלה ליטרובניקוב, בת 53 במותה, אמה – גינדה דבויקין ז"ל, ניצולת שואה בת 89 במותה, ובעלה של בלה – בוריס ליטרובניקוב ז"ל, בן 54 במותו, נרצחו ברמלה בחודש אפריל 2008. היורה, נכדהּ של גינדה ואחיינה של בלה, ירה בשלושה באקדח שניתן לו לצורך עבודתו כמאבטח, במהלך התקף פארנויה. היורה הוכרז כבלתי כשיר לעמוד לדין ומאושפז מאז בבית חולים פסיכיאטרי.

ולרי גיטלמן ז"ל, נרצח בפתח תקווה בחודש דצמבר 2008. היורה הכיר את ולרי בעת שהשניים עבדו יחד. בערב הרצח, נפגשו השניים והתפתח ביניהם ויכוח בעקבותיו שלף היורה אקדח שניתן לו לצורך עבודתו כמאבטח בבנק, וירה בולרי ירייה שהביאה למותו. לאחר מכן וידא כי ולרי נהרג וניסה לטשטש את מעורבותו באירוע. היורה הורשע ברצח ונגזר עליו מאסר עולם ותשלום פיצויים לאמו של ולרי ולבנו.

סמי ששון ביטון ז"ל, נרצח בנתיבות ביוני 2009, בן 45 היה במותו. היורה, שעבד כמאבטח בעיר, הגיע למספרה שם עבד ביטון. בין השניים פרץ ויכוח במהלכו ירה המאבטח בסמי ששון ואז התאבד בירייה. במשטרה העריכו כי היורה סבר שסמי ששון מנהל רומן עם אשתו.

ויקטור שברדין ז"ל, נהרג בקריות בחודש ינואר 2010 כשהיה בחופשה משירותו הצבאי. ויקטור חגג עם חברו הטוב שעבד כמאבטח, והשניים שחקו בנשק שנשאו עמם – הצבאי והאזרחי – עד שהמאבטח פלט כדור מאקדחו וויקטור נהרג. המאבטח הורשע בהריגה במסגרת הסדר טיעון.

תמר לב ז"ל נרצחה בערד בחודש דצמבר 2010. בת 31 הייתה במותה. בעלה ממנו נפרדה לאחר מערכת יחסים אלימה, ירה בה באמצעות אקדח שקיבל בנו לצורך עבודתו כמאבטח, לאחר שעקב אחריה לראות אם היא נפגשת עם אחר. בית המשפט הרשיע את היורה ברצח וגזר עליו מאסר עולם.

ארנסטו מנדוזה ז"ל, נרצח באילת בחודש ספטמבר 2010. אשתו, שעבדה כמאבטחת בעיר, ירתה בו במהלך ויכוח באמצעות אקדח שקיבלה לצרכי עבודתה. בית המשפט הרשיע את היורה בהריגה וגזר עליה 10 שנות מאסר בלבד הואיל והירי נעשה על רקע אלימות ארוכת שנים.

אשה מקריית אתא ששמה לא פורסם, נמצאה בחודש מרץ 2010 ירוייה באקדח שניתן לבן זוגה לצורך עבודתו כמאבטח. האשה, בת 21 במותה, השאירה מכתב התאבדות. יהא זכרה ברוך.

גבר ששמו לא פורסם, לוקה בנפשו, נמצא ירוי בחודש מאי 2011 מאקדח ששימש אותו לאבטחה. לא ידועים לנו פרטים נוספים, ככל הנראה התאבד. יהא זכרו ברוך.

דוד שקרגי ז"ל, בן 24 במותו, נרצח בבאר שבע בחודש נובמבר 2011. נער עמו הסתכסך על רקע רכישת אופנוע ירה בו באמצעות אקדח שאחיו החזיק ברשיון לצורך עבודתו כמאבטח. בית המשפט  הרשיע את היורה, נער קטין, בהריגה ובעבירות נוספות וגזר עליו 8 שנות מאסר לריצוי בפועל.

אביבה (אבבה) מקש-ג'מבר ז"ל, בת 45 במותה, נרצחה בקריית מוצקין בחודש דצמבר 2011. בעלה לשעבר ירה בה באמצעות אקדח שהחזיק ברשיון שניתן לו לצורך עבודתו כמאבטח ולאחר מכן התאבד ביריה.

אשה ששמה לא פורסם נורתה ונהרגה בתל אביב בחודש אוגוסט 2012 בעקבות ירי מאקדחו של בן זוגה המאבטח, בנסיבות שאינן ברורות. בת 24 במותה. יהא זכרה ברוך.

גלינה בגץ ז"ל בת 31 במותה, ורוסלאן סחרוב ז"ל, בן 47 במותו, נרצחו בבאר שבע ביום 6 בדצמבר 2012 על ידי בעלה של גלינה, שהחזיק באקדח ברשיון שניתן לו לצורך עבודתו כמאבטח. מכתב האישום שהוגש נגד היורה עולה כי זמן קצר לאחר שפרץ ויכוח בין גלינה ז"ל ובעלה היא יצאה את הבית, הוא יצא אחריה כשהוא נושא את אקדח חברת האבטחה. היורה עקב אחריה עד למספרה וירה בה וברוסלאן ז"ל עד למותם. 

אשה מראש העין ששמה אסור בפרסום, נרצחה בחודש מרץ 2013 על ידי בעלה שעבד כמאבטח במוסד חינוך. מדיווחים שונים לאחר הירי עלה כי בני הזוג היו מסוכסכים ופתחו בהליכי גירושין. בין השניים פרץ ויכוח סוער בנוגע להליך הגירושין בזמן שנסעו ברכבם, עם בתם בת ה-14. במהלך הויכוח, תפס המאבטח את אשתו בשערה, הצמיד אליה את האקדח וירה בה שני כדורים.  בת 43 הייתה האשה במותה. יהא זכרה ברוך.

אשה ממולדובה ששמה לא פורסם, נרצחה בחודש אפריל 2013 באשקלון על ידי בנה המאבטח של הקשישה בה טיפלה. היורה החזיק באקדח ברשיון לצורך עבודתו כמאבטח, ולאחר הירי הסגיר את עצמו למשטרה. בחודש מרץ 2014, בעודו ממתין למשפטו בכלא "השקמה", התאבד. בת 45 במותה הייתה האשה ששמה לא ידוע. יהא זכרה ברוך.

יוסף (סוסו) דב ז"ל, נרצח ביום 4 לחודש מרץ 2013. בן 52 במותו. הפרטים על השתלשלות האירועים לא ברורים לחלוטין עד היום, אך ממה שידוע עולה כי הרוצח, שקיבל אקדח לצורך עבודתו כמאבטח רק ימים ספורים קודם לכן, רצח בדקירות סכין את זוגתו דאז, חטואלה קוזניצוב ז"ל בעת שישנה, ולאחר מכן רצח את בנה, אלכס קוזניצוב ז"ל, לא ברור אם בדקירות סכין או בירי. מספר שעות לאחר מכן ירה בחברו, יוסף דב ז"ל. לאחר ששוטרים קראו ליורה להסגיר את עצמו – התאבד בירייה. חוקרי המשטרה מניחים כי חטואלה ז"ל נרצחה על רקע רצונה להפרד מהיורה. המניעים לרצח בנה ולרצח יוסף דב לא ידועים עד היום.

ימית ז'ורנו ז"ל, בת 26 במותה ואביה, עו"ד נתן ז'ורנו ז"ל, בן 56 במותו, נרצחו ביום 23 ביולי 2013 במשרד של נתן בירושלים שם עבדו השניים. הרוצח, מאבטח שהחזיק באקדח ברשיון לצורך עבודתו, היה לקוח של עורך הדין ז'ורנו והסתכסך עמו על רק ייצוגו בהליך גירושין. בית המשפט הרשיע אותו ברצח הכפול.

נאדר זאיד ז"ל, בן 63 במותו, נהרג בדירתו ברחוב בן יהודה בחיפה ביום 20 אוגוסט 2017 על ידי בנו המאבטח, בן 26, לפי פרסום מוקדם בתקשורת קליע פגע באב בראשו כאשר הבן טיפל בנשק שהחזיק ברישיון. הוארך מעצרו של הבן בחשד לביצוע עבירה.