כותרת האקדחEnglish

מאז שנת 2002 לפחות 35 חפות וחפים מפשע נפלו קורבן לנשק אבטחה שנישא מחוץ למסגרת העבודה. רוב הקורבנות – 18 מהם נשים – נרצחו במרחב הפרטי-משפחתי. "האקדח על שולחן המטבח" מתעד מקרי רצח וירי בנשק אבטחה שנישא מחוץ לתפקיד, בהתבסס על דיווחי התקשורת. נשים וגברים נוספים נפלו קורבן לנשק אבטחה בנסיבות שונות – מקרי רצח במרחב הציבורי, תאונות, ירי עקב זיהוי שגוי. כיוון שלא מתנהל תיעוד של המקרים האלה על ידי שום רשות ממשלתית, לא ידוע מספר הקורבנות המלא של נשק אבטחה, אם במסגרת התפקיד ואם מחוצה לו. עם זאת, האחוז הגבוה של נשים קורבנות הרצח בנשק של חברות אבטחה במרחב הביתי אינו מפתיע. מחקרים מרחבי העולם מצאו שבבתים בהם מוחזק כלי ירייה הסיכון לרצח נשים מוגבר פי 3 עד פי 5. גם בישראל, נוכחות כלי ירי במשפחה מוכרת על ידי הרשויות כגורם סיכון מובהק.

reg

פרוייקט "האקדח על שולחן המטבח", שנוסד בשנת 2010 ויזם בשנת 2011 את הקמפיין הרב ארגוני שנושא את אותו השם, הוא יישום מעשי של מחקר שפורסם בשנת 2009. המחקר חשף פנים בלתי-נראות של תעשיית האבטחה והשמירה בישראל כולל תופעה מובהקת של רצח בנות ובני משפחה בנשק חברות אבטחה שנישא מחוץ לעבודה. בד בבד עם פרסום המחקר תוקן בשנת 2008 חוק כלי הירייה תש"ט-1949 ונוסף לו סעיף 10ג(ב), הקובע שתעודת הרשאה לנשיאת נשק שהוצאה על ידי חברת שמירה לשומר תוגבל לאזור העסקתו.

"האקדח על שולחן המטבח" הוא קמפיין לצמצום תפוצת נשק קל והאלימות שנובעת ממנו, לקידום פרקטיקות שיצמצמו את האלימות הקטלנית נגד נשים ובתוך משפחות, ולחיוב תעשיית האבטחה הפרטית בישראל בדין וחשבון ובבקרה ציבורית. בין השאר, פועל הפרוייקט לביצוע מיידי של אכיפת החוק המורה על איסוף נשק אבטחה בסוף משמרת העבודה– מה שיציל חיי נשים וגברים וימנע מנשק אבטחה להמשיך לאיים על אלפי חפים מפשע.

תיקון החוק נעשה בעקבות המלצות ועדה בין-משרדית שמונתה בשנת 2005 על ידי שר הפנים כדי לבדוק ולשפר את ניהול הרישוי והפיקוח הנוגעים לכלי נשק של שומרים בישראל. בין היתר, הוועדה המליצה להפסיק את הנוהג לפיו מאבטחים נוטלים את הנשק עמם לאחר המשמרת, במטרה למנוע מקרים של ירי ופגיעה בקרבנות חפים מפשע. עוד התריעה הוועדה על חימוש יתר מסוכן ואבטוח מעבר לצורך של המרחב האזרחי והמליצה על צמצום משמעותי במספר השומרים החמושים. המלצות הוועדה אומצו במלואן על ידי שר הפנים והשר לביטחון פנים כבר בשנת 2005, והמחקר עקב אחרי העלמות המלצת הוועדה שהיה בכוחן למנוע את מקרי הרצח האלה.

פרסום המחקר הוביל לייסוד "האקדח על שולחן המטבח", ובהמשך לייסוד הקואליציה שמאגדת היום 13 ארגוני חברה אזרחית. רבים מארגוני הקואליציה שותפים בפועל לעבודה השוטפת. בין השאר האגודה לזכויות האזרח מסייעת בייצוג משותף, במעקב בכנסת ובדוברות; מרכז נגה ומרכז תמורה משתתפים בייצוג בתביעות נזיקין בשם קורבנות נשק אבטחה; "הכצעקתה" תורמות לפעילות ברשתות החברתיות; איתך-מעכי פועלת להטמיע את נושא צמצום הנשק בתכנית פעולה ארצית ליישום החלטת האו"ם 1325; קואליציית נשים לשלום, פסיכואקטיב, פרופיל חדש ואחרים מקדמים את הנגישות לרשתות הקשר הארגוניות.

את הקמפיין יזמו ומובילות שתי נשים שפועלות במסגרת "אשה לאשה- מרכז פמיניסטי": עו"ד סמדר בן נתן, מומחית בזכויות נשים ובזכויות אדם; רלה מזלי, סופרת, חוקרת עצמאית, ומזה שנים פעילה פמיניסטית ופעילת זכויות אדם. בשנת 2012 הצטרפה לצוות עו"ד גלית לובצקי.

 עדכונים שוטפים ניתן למצוא אצלנו בטוויטר ובפייסבוק.

לעמוד הבית

הארגונים השותפים בקואליציהאשה לאשה – מרכז פמיניסטי (וגם בפייסבוק ובטוויטר)

איתך – مَعَكِ (וגם בפייסבוק)

האגודה לזכויות האזרח (וגם בטוויטר ובפייסבוק)

הכצעקתה(וגם בטוויטר ובפייסבוק)

ל.א. לאלימות נגד נשים (וגם בפייסבוק וביוטיוב)

מרכז תמורה (וגם בפייסבוק)

נגה – המרכז לזכויות נפגעי עבירה (וגם בפייסבוק)

נשים לגופן (וגם בפייסבוק)

פסיכואקטיב אנשי ונשות בריאות הנפש למען זכויות אדם (וגם בפייסבוק)

פרופיל חדש (וגם בטוויטר)

קואליציית נשים לשלום (וגם בטוויטר, פייסבוק ויוטיוב)

רופאים לזכויות אדם (וגם בטוויטר ובפייסבוק)

שדולת הנשים (וגם בפייסבוק)